Today Friday, 17th May 2024
The Albania Times

Lajmet e fundit nga Bota, Politika, Sporti dhe me shume

Lajmi i Fundit

SHBA shqyrton sanksionet ndaj Kirgistanit, akuzon Bishkek-un për furnizime nga Rusia

SHBA shqyrton sanksionet ndaj Kirgistanit, akuzon Bishkek-un për furnizime nga Rusia

Uashingtoni mund të vendosë sanksione kundër Kirgistanit brenda një jave, thanë burimet për The Washington Post

Sipas gazetës, Uashingtoni akuzon Bishkek se furnizon Rusinë me mallra të sanksionuara si drone, pamje optike dhe gjysmëpërçues nga Kina, Evropa dhe Koreja e Jugut.

Raporti i gazetës pretendon se shumica e blerësve Kirgistan ishin “furnizues të njohur të industrisë ruse të mbrojtjes”.

Eksportet nga vendi i Azisë Qendrore në Rusi u rritën 250% në 2022.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *