Today Wednesday, 15th May 2024
The Albania Times

Lajmet e fundit nga Bota, Politika, Sporti dhe me shume

Lajmi i Fundit

Bota

Sllovakët zgjedhin sot mes kandidatit pro-rus Fico dhe liberalëve properëndimorë

Sllovakët do të shkojnë sot në kutitë e votimit për të zgjedhur kryeministrin e tyre të ardhshëm Zgjedhjet shihen si një test i përkushtimit të…

Turqia rrit parashikimin e inflacionit në 58%

Banka Qendrore e Turqisë rriti parashikimin e saj të inflacionit në fund të 2023 në 58.0% nga 22.3% në raportin e saj të mëparshëm, tha…

Algjeria do t’i bashkohet BRICS dhe do të kontribuojë me 1.5 miliardë dollarë

Algjeria ka aplikuar për t’u bashkuar me grupin BRICS dhe ka paraqitur një kërkesë 1.5 miliardë dollarë për t’u bërë aksionere e bankës BRICS Ata…

Ekonomi

Turqia rrit parashikimin e inflacionit në 58%

Banka Qendrore e Turqisë rriti parashikimin e saj të inflacionit në fund të 2023 në 58.0% nga 22.3% në raportin e saj të mëparshëm, tha…

Hakohet platforma e pagesave ne kripto Alphapo, mbi 23 milionë dollarë humbje

Platforma e pagesave ne kripto Alphapo është goditur nga një sulm hakerimi që ka rezultuar në 23 milionë dollarë në Bitcoin, Ethereum dhe Tron të…

Mbretëria e Bashkuar do të shpenzojë miliarda paund për të rimbushur rezervat e municioneve

Qeveria britanike do të njoftojë të martën planet për të rimbushur municionet dhe rezervat e mbetura të varfëruara pas furnizimit të përpjekjeve luftarake të Ukrainës…

Azia

Algjeria do t’i bashkohet BRICS dhe do të kontribuojë me 1.5 miliardë dollarë

Algjeria do t’i bashkohet BRICS dhe do të kontribuojë me 1.5 miliardë dollarë

Algjeria ka aplikuar për t’u bashkuar me grupin BRICS dhe ka paraqitur një kërkesë 1.5 miliardë dollarë për t’u bërë aksionere e bankës BRICS Ata…

“Prioriteti” i Kinës për të ndaluar vizitën e udhëheqësit të Tajvanit në SHBA

“Prioriteti” i Kinës për të ndaluar vizitën e udhëheqësit të Tajvanit në SHBA

Ambasadori i Kinës në Uashington theksoi se ndalimi i zëvendëspresidentit dhe kandidatit kryesor presidencial të Tajvanit, William Lai, të vizitojë Shtetet e Bashkuara muajin e…

Koreja e Veriut i përgjigjet kercenimeve bërthamore të SHBA-së

Koreja e Veriut i përgjigjet kercenimeve bërthamore të SHBA-së

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në Detin e Japonisë, duke shfaqur një tjetër shfaqje të armatimit të saj strategjik në mes të…

Lexoni gjithashtu