Today Saturday, 18th May 2024
The Albania Times

Lajmet e fundit nga Bota, Politika, Sporti dhe me shume

Lajmi i Fundit

Zjarri në veriperëndim të Athinës, djeg disa shtëpi

Zjarri në veriperëndim të Athinës, djeg disa shtëpi

Një zjarr i egër përfshiu një pyll dhe qytete në veriperëndim të Athinës për të dytën ditë, duke detyruar banorët të largoheshin nga shtëpitë e tyre ndërsa autoritetet luftuan për të ndaluar flakët që po shkon drejt një zonë me rafineri nafte

Fronti aktiv i zjarrit shtrihet mbi 8 km (5 milje), thanë zyrtarët, duke dëmtuar shtëpitë përreth qytetit të Mandra, i cili ishte i mbuluar nga tymi i dendur.

“Ne po jetojmë një makth,” i tha Open TV kryebashkiaku i Mandrës, Christos Stathis. “Shtëpitë dhe pronat janë në flakë”.


Në vitin 2017, Mandra, një zonë kryesisht industriale, u godit nga përmbytjet që vranë 24 njerëz.

Trafiku u pezullua në dy rrugët nacionale që lidhin Athinën me qytetet Elefsinë dhe Korinth, ku operojnë rafineritë e naftës.

Një kantier detar në qytetin Neos Pontos, pranë Mandrës, ishte shkatërruar, tha TV shtetëror ERT.

Më parë një kolonë e trashë tymi u ngrit në qiell pas një shpërthimi, tha një dëshmitar.

Autoritetet u kanë kërkuar banorëve të zonës që të drejtohen në Elefsinë.

Policia ka ndihmuar në evakuimin e më shumë se 300 personave, tha një zyrtar i policisë për Reuters.

!7 Korrik , 2023 ne Saronida afer Athinës

Zjarri, i cili shpërtheu të hënën në rajonin e Dervenochoria, rreth 30 km në veri të Athinës, u përhap me shpejtësi pasi u ndez nga erërat e paqëndrueshme dhe arriti në Mandra, në perëndim të kryeqytetit, të martën, duke detyruar njerëzit të iknin dhe duke djegur shtëpi.

Kryeministri i rizgjedhur së fundmi i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ndërpreu udhëtimin e tij në Bruksel, ku ai kishte marrë pjesë në një samit BE-Amerika Latine, më herët të martën, për t’u kthyer në shtëpi dhe për të monitoruar më nga afër operacionin.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *