Today Saturday, 18th May 2024
The Albania Times

Lajmet e fundit nga Bota, Politika, Sporti dhe me shume

Lajmi i Fundit

Rusia godet një terminal drithi në Ukrainë pasi u tërhoq nga marrëveshja e eksportit

Rusia godet një terminal drithi në Ukrainë pasi u tërhoq nga marrëveshja e eksportit

KYIV, 18 Korrik (Reuters) – Rusia goditi portet e Ukrainës të martën, një ditë pasi u tërhoq nga një marrëveshje e mbështetur nga OKB për të lejuar Kievin të eksportonte grurë, dhe Moska pretendoi përfitime në terren në një zonë ku zyrtarët ukrainas thanë se forcat ruse po shkonin përsëri në ofensivë.

Rusia tha se goditi magazinimin e karburantit në Odesa dhe një fabrikë që prodhonte drone në det atje, si pjesë e “sulmeve masive hakmarrëse” në hakmarrje për sulmet nga Ukraina që rrëzuan urën e saj rrugore për në gadishullin e okupuar të Krimesë.

Menjëherë pasi ura u godit të hënën, Moska u tërhoq nga një marrëveshje vjetore e ndërmjetësuar nga OKB për eksportin e grurit, një veprim që Kombet e Bashkuara thanë se rrezikonte të krijonte uri në mbarë botën.

Rënia e mbeturinave dhe valët e shpërthimit dëmtuan disa shtëpi dhe infrastrukturë të paspecifikuar portuale në një nga portet kryesore të Ukrainës, Odesa, sipas komandës ushtarake operacionale jugore të Ukrainës. Autoritetet lokale në Mykolaiv, një port tjetër, përshkruan një zjarr të rëndë atje.

Sulmet ruse në portet ofrojnë “prova të mëtejshme se vendi-terrorist dëshiron të rrezikojë jetën e 400 milionë njerëzve në vende të ndryshme që varen nga eksportet e ushqimit ukrainas”, tha Andriy Yermak, kreu i shtabit presidencial të Ukrainës.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se gjashtë raketa Kalibr dhe 31 nga 36 dronë u rrëzuan.

Moska, nga ana e saj, tha se kishte penguar një sulm ukrainas me dron në Krime, pa dëme të mëdha në tokë dhe rihapi një korsi të vetme të trafikut rrugor në urën e Krimesë.

Gjashtë javë që kur Ukraina nisi një kundërofensivë në lindje dhe jug, Rusia po kryen një ofensivë tokësore të sajën në verilindje.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat e saj kishin avancuar 2 km (1.2 milje) në afërsi të Kupiansk, një qendër hekurudhore e vijës së parë e rimarrë nga Ukraina në një ofensivë vitin e kaluar.

Kievi pranoi një situatë “të ndërlikuar” në zonë. Reuters nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur situatën.

Që kur Ukraina filloi kundërsulmin e saj muajin e kaluar, Kievi ka rimarrë disa fshatra në jug dhe territorin rreth qytetit të rrënuar të Bakhmut në lindje, por ende nuk ka bërë një përparim të madh në linjat ruse të mbrojtura rëndë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *