Today Saturday, 18th May 2024
The Albania Times

Lajmet e fundit nga Bota, Politika, Sporti dhe me shume

Lajmi i Fundit

Koreja e Veriut i përgjigjet kercenimeve bërthamore të SHBA-së

Koreja e Veriut i përgjigjet kercenimeve bërthamore të SHBA-së

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në Detin e Japonisë, duke shfaqur një tjetër shfaqje të armatimit të saj strategjik në mes të rritjes së tensioneve bërthamore me Uashingtonin

Dy raketat u lëshuan herët të mërkurën nga zona Sunan, në verilindje të Phenianit dhe udhëtuan rreth 600 kilometra përpara se të binin në Detin e Japonisë (i njohur si Deti Lindor nga dy Koretë), sipas deklaratave ushtarake japoneze dhe koreano-jugore.

Ata u ngritën në një lartësi prej rreth 50 kilometrash.

Testi i fundit vjen vetëm një ditë pasi USS Kentucky u ankorua në Busan, duke shënuar thirrjen e parë portuale në gadishull nga një nëndetëse raketore balistike bërthamore amerikane që nga vitet 1980.

Nëndetësja e klasit Ohio mund të mbajë deri në 20 raketa ndërkontinentale Trident II D5.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *