Today Saturday, 18th May 2024
The Albania Times

Lajmet e fundit nga Bota, Politika, Sporti dhe me shume

Lajmi i Fundit

Ukraine LIVE: Më shumë sulme drejt Odesës; SHBA vendos sanksione ndaj kompanive ruse dhe kirgize

Ukraine LIVE: Më shumë sulme drejt Odesës; SHBA vendos sanksione ndaj kompanive ruse dhe kirgize

Sulmet me raketa goditën rajonin portual të Odessa të Ukrainës në Detin e Zi për të tretën natë me radhë, ndërsa një sulm në qytetin port pranë Mykolaiv la dy të vrarë dhe 19 persona të plagosur, përfshirë pesë fëmijë, thanë zyrtarët ukrainas herët të enjten.

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të enjten ndaj kompanive ruse të furnizimit dhe zhvillimit të teknologjisë, si dhe kompanive Kirgize që SHBA-të i akuzuan se vepronin si ndërmjetës për të lejuar Rusinë të importonte pajisje elektronike, duke anashkaluar sanksionet perëndimore.

Ushtarët dhe mekanikët nga Brigada e 47-të e Mekanizuar e Ukrainës qëndrojnë pranë një automjeti luftarak Bradley të prodhuar në SHBA javën e kaluar në një punëtori sekrete në një zonë të pyllëzuar në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës. (Ed Ram/për The Washington Post)

Në juglindje, Ukraina ka filluar të përdorë municione thërrmuese të diskutueshme të prodhuara nga SHBA, duke shpresuar të thyejë pozicionet e fortifikuara ruse që kanë ngadalësuar ofensivën e saj, sipas zyrtarëve ukrainas të njohur me këtë çështje.

Anijet që drejtohen në portet ukrainase në Detin e Zi mund të konsiderohen si transportues të mundshëm të ngarkesave ushtarake që nga e enjtja, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes./WP


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *